Porównanie folianów
Foliany są szczególnie istotne w momentach intensywnego rozwoju tkanek w organizmie.
Foliany się niezbędne dla prawidłowego przebiegu wielu procesów w organizmie.
Są niezbędne w trakcie ciąży, wzrostu płodu i rozwoju noworodka, kiedy dochodzi do szybkich i intensywnych podziałów komórkowych. Foliany odgrywają istotną rolę również w syntezie DNA. Biorą udział we wzroście i rozwoju człowieka.
Ponieważ człowiek w zasadzie nie jest zdolny do wytworzenia tej witaminy, musimy dostarczać ją do organizmu z zewnątrz. Jednak na i tu występują bardzo duże ograniczenia.
Foliany I generacji
Foliany zawarte w pożywieniu, to tzw. foliany I generacji.
Dostarczenie do organizmu folianów wraz z pożywieniem jest bardzo trudne.
Choć możemy je znaleźć w wielu warzywach, owocach, mięsach, produktach mlecznych, rybach i innych składnikach pożywienia, to nie często jemy szpinak, brukselkę, brokuły, gorgonzolę, cheddar, wątrobę wieprzową czy ośmiornicę, gdzie jest ich najwięcej. Największym jednak problemem jest duża wrażliwość folianów na procesy obróbki termicznej. Foliany zawarte w żywności są niestabilne i podatne na utlenianie oraz tracą wartość podczas przetwarzania, wytwarzania i przechowywania żywności. Ostatecznie biodostępność dla organizmu wynosi ok. 25-50%.
Przechowywanie produktów zawierających foliany w temperaturze pokojowej, może powodować ich aktywności w ok. 70%. Proces gotowania zwiększa straty do poziomu 95%!
Krótko mówiąc, dostarczenie odpowiedniej ilości folianów wraz z pożywieniem, jest prawie niemożliwe.
Foliany II generacji
Syntetyczny kwas foliowy miał być odpowiedzią na trudności z podażą folianów I generacji.
Dziś wiemy, że o tym, że nieprawdziwe jest przekonanie, że „w ciąży trzeba brać kwas foliowy”. Organizm nie wykazuje zapotrzebowania na kwas foliowy, który jest substancją syntetyczną.
Żeby kwas foliowy mógł być wykorzystany przez organizm, musi przejść szereg procesów metabolicznych, by uzyskać stadium aktywności. Wiemy jednak, że u wielu osób (ok. 50%!) występują istotne defekty (tzw. polimorfizmy), które znacznie ogranicza lub uniemożliwiają przekształcanie kwasu foliowego do formy aktywnej.
Suplementacja kwasu foliowego u osób nie wykazujących zdolności do metabolizowania tej substancji, może powodować odkładanie się jej w organizmie w formie niezmetabolizowanej.
Może to powodować negatywne konsekwencje dla organizmu. Naukowcy badają wpływ kwasu foliowego na autyzm u dzieci.
Osoby suplementujące kwas foliowy, mogą mieć poważny niedobór folianów w organizmie!
Foliany III generacji
Metafolina, jako sól wapniowa (6S)-5-metylotetrahydrofolianu była pierwszą aktywną postacią folianu. Do momentu wprowadzenia folianów IV generacji, była jedyną pochodną kwasu foliowego, posiadającą zdolność do penetracji komórek organizmu bez konieczności przechodzenia procesów metabolicznych.
Metafolina dawała odpowiedź na problemy folianów II generacji (kwas foliowy), posiadała jednak ograniczenia w zakresie stabilności i rozpuszczalności w wodzie.
Folian IV generacji - Quatrefolic®
Foliany Quatrefolic®, które zawiera suplement diety neofolic™, przynoszą rozwiązanie niedoskonałości poprzednich poprzednich generacji folianów.
W porównaniu do folianów I generacji, zapewniają właściwe nasycenie organizmu odpowiednimi ilościami witaminy.
Ponieważ Quatrefolic® jest już formą biologicznie aktywną, problem osób z polimorfizmami 677C-> T lub 677T-> T enzymów związanych z folianami (zwłaszcza MTHFR) już nie istnieje. Jest to najważniejsza przewaga nad kwasem foliowym.
Foliany Quatrefolic® zawarte w neofolic™ wykazują również lepszą biodostępność, stabilność i rozpuszczalność w wodzie, w porównaniu do soli wapniowej folianów III generacji.